Mgr. Denis Hayes PP

Deceased

Parish Of Birth
The Lough

Colleges Attended
St. Patrick’s College, Maynooth Co Kildare, Ireland

Details Of Ordination
Church of the Annunciation, Blackpool, Cork
17/6/1966

Appointments
Douglas PP : 1992 – 2/9/1996

Diocesan Secretary : 18/2/1981 – 1992

Diocesan Secretary/Assistant : 6/9/1980 – 18/2/1981

St. Finbarr’s Seminary, Farranferris : 12/9/1966 – 6/9/1980

Notes
Appointed Papal Prelate with title of Monsignor on the 2/8/1985.

Date Of Death
2/9/1996

Place Of Death
Bon Secours Hospital, Cork

Place Of Burial
St. Columba’s Church Grounds, Douglas, Cork

Obituary
Mgr. Denis Hayes was 55 years of age when he died after an illness. He was well known throughout the Dioceses of Cork & Ross and beyond, having served as Diocesan Secretary for 12 years.
He was a native of The Lough parish in Cork and was ordained in 1966.
His first appointment was to St. Finbarr’s Seminary, Farranferris, Cork, where he taught until 1980. He was then assistant secretary at the diocesan offices for one year until 1981 when he was appointed Diocesan Secretary and Chancellor of the dioceses.
During his term as Diocesan Secretary he worked closely with Bishop Murphy and established the former bishop’s residence as a diocesan office.
He was appointed Papal Prelate with the title Monsignor in August 1985.
Mons. Hayes was also the Diocesan Director of Pilgrimages for many years and had been closely associated with the annual pilgrimages to Lourdes by people from the Dioceses of Cork and Ross.
He was appointed Parish Priest of Douglas parish in 1992.
He died on September 2nd, 1996.
May he rest in peace.

Published in the Cork and Ross Diocesan Directory 1997.